ЕКСКЛУЗИВНО: Лилия Йотова е единственият българин, журиращ конкурса на VIPA
Art news е единствената медия, на която г-жа Йотова пожела да даде интервю
– Лилия, какви критерии трябва да покрива един фотограф, за да бъде избран от цяла България за жури в този престижен конкурс?
– На този въпрос може би трябва да отговорят организаторите, но това, което мога да кажа е, че членовете на журито трябва да имат достатъчно богато портфолио, фотографски опит, както и е желателно да са журирали фотографски конкурси. Трябва да бъдат безпристрастни, открити, лоялни, да търсят новото, различното, креативното, за да могат да отсеят най-добрите творби и да отличат най-креативните фотографи. Също така трябва да имат широка обща култура, да се интересуват от развитието на фотографията и непрекъснато да повишават своята квалификация, за да отговарят на съвременните изисквания и да са в крак с всички тенденции и течения в съответната област.
За мен е чест, че от международния конкурсен хъб VOUBS се спряха на мен и че ще работя заедно с още 8 колеги фотографи, всеки от които е с много впечатляващо портфолио.
– Кое отличава професионалния от фотографа-любител?
– Границата е много тънка. Много е просто и същевременно много сложно. Професионалният фотограф упражнява тази дейност като основна професия и с нея се издържа, докато любителят снима за удоволствие в свободното си време. За единият това е основен доход, за другия е хоби. Бързото развитие на технологиите направи фотографската техника широкодостъпна и днес дори любителите могат да разполагат с най-добрите фотоапарати, светкавици, аксесоари. Това, че притежаваш такава техника, не те прави професионалист. Професионализмът се получава чрез натрупване на знания, опит, стаж, практика, технически умения и др. Приемаме, че професионални фотографи могат да бъдат тези, които покриват определени критерии за технически умения, знания, покриват стандарти за качество и се издържат само с фотографски труд. Тези, които го практикуват паралелно с друга професия, могат да се нарекат любители. Няма нищо лошо да си любител, дори напротив. И сред тях има яркоизявени фотографи и изключително красиви снимки. Въпросът е, че фотографията увлича, много хора се занимават с нея и се получава някаква естествена необходимост от оформяне на общности. В тези общности фотографите се събират, обединяват, комуникират, обсъждат проблеми, казуси, обучават се и търсят нови идеи, вдъхновения. Това е една от причините за създаването на Асоциацията на професионалните фотографи, на която съм председател. Тя е неправителствена организация в обществена полза, чиято цел е да изгражда положителен имидж на професионалните фотографи в обществото и да утвърждава тази професия като значима, отговорна и отговаряща на високи стандарти. В асоциацията се влиза трудно, чрез кандидатстване с портфолио и препоръки, защото тя се явява гарант за качество и професионализъм на всички нейни членове. И е изключително важно тези, които участват в нея, да са доказани специалисти в своя жанр.
– Кои професионални неписани правила никога не прекрачила?
– Понеже съм светски фотограф – така се стекоха обстоятелствата, че специализирах точно в този жанр, и в моя обектив на фокус са известните личности, не бих си позволила навлизане в личното им пространство без разрешение. Винаги снимам със знанието и позволението на конкретния обект. По този начин изграждам доверие и спазвам етични норми. Обичам да работя в дух на разбирателство и с положителна нагласа към всичко. Никога не бих направила снимка на всяка цена, не бих използвала болката и скръбта на хората, за да покажа някаква разтърсваща история. Напротив, концентрирала съм се върху радостните събития, поводи и постижения. Във фокуса на обектива ми е красивото и доброто. Опитвам се да избягам от неписаната новинарска максима, че „Лошата новина е добра новина, а добрата новина не е никаква новина“. Напротив, има добри новини, стига фокусът да е върху тях и да са представени достатъчно интересно, различно и атрактивно.
– Любимата Ви снимка е?
– Не мога да кажа, че имам една любима снимка. Но мога да кажа, че имам любим жанр и това е снимането на сценични изяви – концерти, балет, театър, опера и тн. Съответно, имам много любими снимки от сцена. Любими са ми, защото са изпълнени с цвят, светлини, движение, емоции, защото са непринудени. Мечтата ми е един ден да направя изложба с голяма част от тях (всичките едва ли ще може наведнъж) и да ги събера в една красива фотокнига, с твърди корици и луксозни страници, която да даде възможност да се насладиш на една цяла музикална история в снимки.
– Ясно е, че обичате да снимате. А обичате ли да Ви снимат?
– Ами зависи от настроението. Принципно обектива ме обича – независимо дали съм зад или пред него. И аз го обичам. Това е една взаимна любов от пръв поглед.
-Как изглежда идеалната снимка?
– Мисля, че снимките не трябва да се вкарват в някакви рамки, темплейти или стереотипи. Затова ще кажа, че идеална снимка няма. Чрез снимката всеки фотограф изразява себе си и показва по какъв начин вижда света, затова творчеството на всички, които се занимават с това изкуство, е различно. Всеки има различна гледна точка и това е хубавото на фотографията – нищо не се повтаря. Аз като един водолей, който непрекъснато търси новото, нестандартното, различното, съм много удовлетворена, че това е моята професия, защото непрекъснато виждам нови неща, изучавам хората, културата, взаимоотношенията, психологията дори. Всъщност, мога да кажа, че идеалната снимка е тази, която ще я запомнят със своята различна и нестандартна гледна точка, ще направи впечатление и ще остане в съзнанието на много хора, ще остави ярка следа след себе си, или ще накара мнозина да се замислят, ще повлияе на хората или ще бъде повод за взимане на решения, дори тази, която предизвика дебати, коментари и диспути. Това означава, че е достатъчно силна като въздействие.
– Какво е пожеланието Ви към читателите на Art news?
– Желая им да не спират да търсят информация за културата и изкуството, защото това ще ги обогатява и разсейва приятно в днешния стресиращ и забързан ритъм на живот. Да бъдат активни! Да бъдат любознателни, изискващи, взискателни и същевременно високообразовани и осведомени. И да не спират да си доставят мънички удоволствия с това, което харесват – дали ще е гледане на романтичен филм в кино или пък забавна театрална постановка, или пък посещение на концерт на любима група, или купуване на интересна книга, впечатляваща фотография или живописна картина. По този начин същевременно подкрепят културата и изкуството и спомагат за тяхното развитие.